Domy jednorodzinny w Chojnicach 2
Chojnice, dachówka Creaton Domino Nuance w kolorze łupka. Produkt Thermano i wełna Isover była użyta do docieplania budynku.
Opis realizacji: Zacznę od tego, że właściciel budynku jest mocno powiązany z firmą wykonawczą jak i hurtownią skąd są wszystkie materiały. Właścicielem firmy wykonawczej jest mój ojciec, a hurtowni mój brat. Sam wspólnie z nimi prowadzę te biznesy – nie wiem czy warto to poruszać – czy będzie to ciekawostka czy wręcz przeciwnie
Proszę wymienić wszystkie marki i producentów materiałów użytych na dachu: pokrycie, membrany, rynny, także narzędzia, elektronarzędzia itd. Proszę też podać nazwę hurtowni, gdzie zostały zakupione. Dachówka Creaton Domino w kolorze łupka angobowana, wyłaz dachowy oraz świetliki tunelowe Velux, akcesoria dachowe Avaline, obróbki blacharskie oraz system orynnowania z blachy tytan-cynk VMZINC w kolorze quartz, papa TECHNONICOL. Wszystkie materiały zakupione w firmie EK-BUD (ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice). Na budynku mieszkalnym konstrukcja dachowa wykonana jest z wiązarów, natomiast na budynku gospodarczym jest tradycyjna więźba. Dach na mieszkalnym jest obity płytami OSB. Dodatkowo garaż w budynku mieszkalnym ma strop żelbetowy z płyt typu Filigran, a pokrycie i docieplenie jest wykonane z twardej styropapy spadkowej EPS200 oraz dwóch warstw papy zgrzewalnej.
Co to za obiekt i gdzie jest położony? Są to dwa budynki (jeden gospodarczy z dachem jednospadowym, drugi mieszkalny dwuspadowy) – na obu użyte te same materiały do budowy dachu. Położony jest w Chojnicach przy ulicy Zamieście ok 200 m od hurtowni skąd są materiały.
Jakie są zalety / wady połączenia funkcji inwestora i wykonawcy / sprzedawcy? (znajomość rynku, rozwiązań itd. w jak dużym stopniu to ułatwiło etapy pracy nad wykonaniem dachu) Czy duża świadomość rynkowa nie bywa czasem jednak przeszkodą w podjęciu różnych decyzji? Tu na szczęście wszystko w rodzinie sam też jestem z branży więc z góry miałem założone pewne rozwiązania dotyczące dachów oraz materiałów tam użytych.
Krótka charakterystyka dachu – stopień skomplikowania, wole oka, okna połaciowe, powierzchnia itd. Pow. Dachu budynku mieszkalnego 220 m2, garaż płaski w mieszkalnym pow. 35 m2, dach budynku gospodarczego 80 m2. Najwięcej pracy kosztowały wszystkie obróbki blacharskie (zużyte zostało ok 150 m2 blachy tytan-cynk) – całe kominy, ogniomury i obróbki okapowe wykonane ręcznie. Ważne też było zapewnienie szczelności pokrycia na budynku gospodarczym, ponieważ jest tam mały kąt spadku dachu tj. 15 stopni. Na dachu mieszkalnym znajdują się dwa kominy wykończone blachą tytan-cynk, jeden wyłaz dachowy, dwa świetliki rurowe, i chyba 6 kominków wentylacyjnych. Nie ma żadnych płotków przeciwśniegowych żeby nie zaburzać prostoty dachu. Ważne też było zapewnienie szczelności i zorganizowanie odprowadzenia wody na dachu płaskim w budynku mieszkalnym (styropapa), przez attykę (czy tam ogniomur) zastosowaliśmy wykonywane na zamówienie przejścia z blachy nierdzewnej, które odprowadzają wodę do koszy zlewowych z tytan-cynku.
Jakie były decydujące kryteria wyboru kształtu dachu? Prostota i wygląd (minimalizm).
Co wpłynęło na wybór poszczególnych rozwiązań (produktów) na dach? Jakie czynniki? Czym kierował się inwestor? Dlaczego właśnie te materiały, kto je wybrał? Czy koszty materiału grały rolę? Jakość i długość gwarancji dachówki Creaton Domino. Dom budowany dla siebie na lata więc najważniejsza była dobra jakość materiałów (dach deskowany i papowany, super dachówka, blacha i rynny tytan-cynk, styropapa EPS200), a że jestem z branży to dach miał być wizytówką wykonawcy. Materiały i rozwiązania techniczne wybierane wspólnie z wykonawcą (ojcem) natomiast kolorystyka konsultowana wspólnie z żoną
Opis konstrukcji nośnej. Na budynku mieszkalnym konstrukcja dachowa wykonana jest z wiązarów, natomiast na budynku gospodarczym jest tradycyjna więźba. Dach na mieszkalnym jest obity płytami OSB. Dodatkowo garaż (płaski dach) w budynku mieszkalnym ma strop żelbetowy z płyt typu Filigran, a pokrycie i docieplenie jest wykonane z twardej styropapy EPS200 (spadkowa) oraz dwóch warstw papy zgrzewalnej.
Ciekawe elementy architektoniczne na dachu: łuki, zaokrąglenia, wklęsłości itp. Dachy proste.
Czy projekt wykonawczy był poprawny/ Czy był kompletny i uwzględniał wszystkie detale czy też niektóre wykonawca sam musiał na bieżąco rozwiązywać? Jeśli tak, to które to były detale i dlaczego wymagały poprawek? Typowego projektu wykonawczego nie było. Wszystkie detale rozwiązywaliśmy na bieżąco na budowie z wykonawcą (między innymi wszystkie obróbki blacharskie).
Ile materiałów (dachówek, blachy, drewna) zużyto w inwestycji? (Proszę podać, jeśli dane są dostępne). Pow. Dachu budynku mieszkalnego 220 m2, garaż płaski w mieszkalnym pow. 35 m2 (styropapa spadkowa), dach budynku gospodarczego 80 m2. Najwięcej pracy kosztowały wszystkie obróbki blacharskie (zużyte zostało ok 150 m2 blachy tytan-cynk) – całe kominy, ognimury i obróbki okapowe wykonane ręcznie.
Przebieg prac: co zrobiono najpierw, co potem itd. Czy były przerwy w pracach? Dlaczego? Budynek gospodarczy wybudowany był na przełomie 2016/2017 roku (stan surowy). Budynek mieszkalny budowany był na początku 2018 roku (stan surowy). Dachy natomiast były wykonywane równocześnie na obu budynkach na początku 2019 roku. Najpierw został wykonany dach na bud. gosp., później na mieszkalnym. Długotrwała budowa jest podyktowana tym, że budując dla siebie, buduje się w wolnej chwili lub kiedy wypadnie jakiś termin dla klienta.
Czy dach wymagał szczególnej uwagi? Czy był skomplikowany, czy wystąpiły jakieś problemy techniczne? Tak jak już pisałem dach nie był specjalnie skomplikowany. Sami sobie utrudnialiśmy pracę skomplikowaniem obróbek blacharskich, ale czego się nie robi dla wyglądu dachu.
Wentylacja pokryciowa – jak się odbywa? Wentylacja pod dachówką odbywa się przez kratkę wentylacyjną pod dachówką oraz dachówki wentylacyjne. Wentylacja pod deskami i OSB odbywa się przez specjalne wywietrzniki połaciowe montowane w każdym polu pomiędzy krokwiami. Zaprezentowanie własnych metod wykonywania detali dachowych (np. szczególny sposób obróbek komina, okien dachowych itp.). Na pewno warte uwagi są wszystkie obróbki blacharskie.
Obróbki blacharskie – jakiej blachy użyto, czy były skomplikowane i wymagały dużego nakładu pracy? Czy wykonywano je samodzielnie (czym?) czy zastosowano prefabrykowane? Najwięcej pracy kosztowały wszystkie obróbki blacharskie (zużyte zostało ok 150 m2 blachy tytan-cynk VMZINC w kolorze quartz) – całe kominy, ognimury i obróbki okapowe wykonane ręcznie na własnych giętarkach.
Rynny – jakie? Fabryczne czy robione na miejscu, przez wykonawcę? Jaką mają długość (rynny i rury spustowe)? Jeśli zamontowano rynny z materiału innego niż pokrycie (w przypadku pokrycia blachy), to dlaczego? Orynnowanie firmy VMZINC z blachy tytan-cynk w kolorze quartz (taka sama blacha jak wszystkie obróbki blacharskie). Rynien jest łącznie ok 55 mb, rur spustowych ok 30 mb. Odprowadzenia wody na dachu płaskim w budynku mieszkalnym (styropapa), przez attykę (czy tam ogniomur) zastosowaliśmy wykonywane na zamówienie przejścia z blachy nierdzewnej, które odprowadzają wodę do koszy zlewowych z tytan-cynku.
Odbiór inwestycji przez inwestora, inspektora - czy był bez zastrzeżeń i uwag. Oczywiście, że tak – z racji bliskości budowy, na dachu byłem kilka razy dziennie.
Jakich gwarancji udzieliła firma wykonawcza? Jaka jest gwarancja na materiał? Gwarancja na dachówkę to 50 lat, na wykonawstwo dożywotnia z racji wykonywania przez firmę ojca
Jak długo trwała realizacja? Ogólnie budowa trwa już od kilku lat, ale tak to jest że u siebie robi się przy okazji – przeważnie w okresie zimowym. Samo wykonywanie pokryć dachowych z wszystkimi detalami trwało niecały miesiąc. Oczywiście z racji okresu, w którym wykonywane były dachy zdarzały się dni w takcie których nie dało się pracować (pogoda – opady itp.).